W minioną sobotę 08.10.2022 r. odbył się konkurs na największą wielkopolską pyrę oraz potrawę z pyry pn. „Pyra i kapustka to do pysznego dania przepustka”, którego organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Łącznie do konkursu zgłoszonych zostało 37 ziemniaków, które trafiły do Ostrzeszowa niemal z całej Wielkopolski. Podczas publicznego ważenia okazało się, że ten z liskowskiej gminy jest najcięższy i ważył 2276 g. Padł więc kolejny rekord, bo ubiegłoroczny zwycięzca ważył nieco mniej, bo 2022 gramów.

Stowarzyszenie "Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania" również było obecne podczas tego wydarzenia. Na stoisku informacyjnym prezentowaliśmy nasze wydawnictwa oraz publikacje, mapy, komiksy ekologiczne dla dzieci oraz udzielane zostały podstawowe informacje o zakresie naszych działań, także w nowym okresie programowania. Serdecznie dziękujemy Panu Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego Krzysztofowi Grabowskiemu za otrzymane podziękowanie.

 

Wyniki konkursu na największą wielkopolską pyrę:

I miejsce: zajęła Pani Monika Prętczyńska - sołtys wsi Budy Liskowskie II w gminie Lisków. Zwycięska pyra ważyła 2,276 kg!

II miejsce: zajęło KGW Bielawy, które przywiozło 1,668 kg ziemniaka 

III miejsce: KGW w Skrzynkach za pyrę ważącą 1,490kg.

 

Wyniki w konkursie kulinarnym, do którego stanęło aż 61 KGW:

I miejsce „Ziemniaczane Kapuśniaki Babci Gieni” zgłoszone przez KGW Błażejewo.

II miejsce zajęło KGW w Będziechowie za „Zupę krem z kapusty z chipsami z obierków ziemniaków i płatkami boczku z kotlecikami ziemniaczanymi nadziewanymi grzybami z boczkiem”

III miejsce zdobyło KGW Bukowianki z Bukownicy za „Królewską pyrę z kapustą i żeberkiem”.

Przyznano także 10 wyróżnień.