W dniu 08.12.2023 w pracowni gastronomicznej ZS nr 2 w Ostrzeszowie, Stowarzyszenie OLGD, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów zorganizowało warsztaty kulinarne pt. „Świąteczne smaki tradycyjnych zup”. Uczestnicy warsztatów przygotowali 3 zupy świąteczne, zupę rybną, barszcz oraz zupę grzybową pod okiem Pana Pawła Powroźnika, szefa kuchni „P jak Pysznie”. Co roku Stowarzyszenie OLGD podejmuje różne inicjatywy dla mieszkańców obszaru w okresie przedświątecznym do tej pory były to między innymi konkursy na najlepszy piernik świąteczny, w tym roku postawiliśmy na organizację warsztatów kulinarnych. Dzięki ich organizacji możliwa była pielęgnacja tradycji kulinarnych naszego regionu oraz promocję tradycyjnych smaków świątecznych. Z pewnością sam smak tych zup jest znany, natomiast taka praktyczna forma ich przygotowania pod okiem profesjonalisty pozwoliła na pozyskanie nowych umiejętności. Poniżej zamieszczamy przepisy z warsztatów oraz sposób wykonania poszczególnych zup:
ZUPA RYBNA
składniki:
- woda 2 l
- fileta rybnego karpia 0,5 kg
- ości, ogony, łeby ryb 1 kg
- włoszczyzna 1 pęczek
- cebula 1 szt.
- czosnek 1 ząbek
- sól, pieprz biały
- ziele angielskie, liść laurowy, lubczyk
- gałka muszkatołowa
- natka pietruszki
pulpeciki rybne:
- 0,5 kg fileta z karpia ugotowanego w wywarze
- Kaszka manna 0,3 kg
- Jajko 1 szt.
- Cebula 1 szt.
- Czosnek 1 ząbek
- Sól, pieprz, koperek
- Olej 2 łyżki
Przygotowanie dania:
zupa:
- Do garnka włóż włoszczyznę, cebulę, liście laurowe, ziele angielskie, gałązki lubczyku oraz sól i pieprz. Cebulę spal nad ogniem. Zalej wodą. Doprowadź do wrzenia. Dodaj filety rybne, ości i gotuj na małym ogniu ok. 10 minut. Rybę delikatnie wyjmij z bulionu i przełóż do miseczki. Marchewki i pietruszkę obierz i pokrój w plastry. Z bulionu wyjmij warzywa i przecedź go, aby był klarowny. Dodaj pokrojoną marchewkę, pietruszkę. Gotuj na średnim ogniu ok. 8-10 minut, aż warzywa będą miękkie. Zestaw z ognia. Zupę podawaj na gorąco z pulpecikami od święta i nie tylko :)
pulpeciki:
Cebulę pokrój w kostkę. Koperek posiekaj. Na patelni rozgrzej olej i smaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Ugotowane filety rybne rozgnieć widelcem. Dodaj cebulę, jajka, bułkę tartą i koperek. Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj do połączenia składników. Z masy formuj pulpeciki. Układaj na desce. W garnku zagotuj wodę. Delikatnie wkładaj pulpeciki i gotuj 5-6 minut. Podawaj w zupie
ZUPA GRZYBOWA
- 70 g grzybów suszonych (borowików i/lub podgrzybków)
- 1,5 litra wody
- 3 łyżki masła
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 2 ziemniaki
- zioła: po 1 łyżeczce tymianku i majeranku
- pęczek natki pietruszki
- 250 ml śmietanki 30%
- do podania: grzaneczki z chleba
Przygotowanie dania:
Suszone grzyby kruszymy i smażymy na maśle z dodatkiem krojonej cebuli. Następnie dodać obraną i pokrojoną w kostkę marchewkę. dodać obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz zioła. Mieszając co chwilę podsmażać przez minutę. Zalać wodą. Zagotować na dużym ogniu. Doprawić solą i pieprzem (ok. pół łyżeczki). Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem przez ok. 20 minut (do miękkości składników). Odstawić z ognia i podawać z listkami natki pietruszki oraz śmietanką, podawać z grzankami (chleb pokroić w małą kosteczkę, rozłożyć na blaszce i suszyć w piekarniku nagrzanym do 160 stopni C, aż będzie chrupiący).
BARSZCZ Z USZKAMI
Barszcz:
- 5 l wody
- 4 korzenie pietruszki
- 6 marchewek
- 1 seler
- 1 por
- 2 cebule
- 4 kg buraków
- 2 liście laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 0.3 kg malin
- 0,1 l ocet
- 2 ząbki czosnku
- 2 duża garści majeranku
- sól, pieprz
Uszka
- 600 g mąki pszennej
- 400 ml ciepłej wody (temperatura około 50 stopni)
Farsz
- 120 g pieczarki
- 500 ml wywar od moczonych grzybów
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- sól, pieprz
Przygotowanie dania:
Warzywa (buraki, marchew, seler, pietruszka, por) obierz i pokrój. Warzywa umieść w dużym garnku, dodaj cebulę, wodę, liście laurowe, ziele angielskie. Barszcz zagotuj, dodaj ocet, a następnie gotuj na małym ogniu przez 30 minut. Dodaj rozgnieciony czosnek, cukier, maliny, majeranek. Barszcz ponownie zagotuj, dopraw solą i pieprzem, podawaj z uszkami.
Uszka
Cebulę obierz, posiekaj i przesmaż na maśle, przełóż do miski. Dotrzyj pieczarki. podlewaj wywarem grzybowym. Farsz wymieszaj i dopraw do smaku solą i pieprzem.
Teraz czas na ciasto: mąkę umieść na stolnicy, powoli dodawaj ciepłą wodę. Ciasto wyrabiaj, aż stanie się gładkie i elastyczne, powinno być dość miękkie. Ciasto umieść na talerzyku i przykryj miską, powinno odpoczywać około 30 minut. Po tym czasie odkrój kawałek ciasta i bardzo cienko rozwałkuj, w cieście wycinaj małe kółka. Na środku każdego kółka nakładaj małą porcję grzybowego farszu, zlep brzegi, a następnie zlep końce. Uszka wrzucaj (partiami, nie wszystkie na raz) na wrzątek i gotuj 1 – 2 minuty.
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów